OEM, ODM i OBM – co oznaczają te skróty i czym się różnią?

Osoby, które chcą zająć się importem towarów z Chin, muszą wybrać odpowiedniego partnera do handlu. Dlatego skróty OEM, ODM i OBM nie powinny być im obce. Warto wiedzieć, czym są poszczególne rodzaje przedsiębiorstw, opisanych tymi skrótami.

OEM - czym jest?

Jest to producent towarów, które mogą być sprzedawane przez inne firmy. W praktyce oznacza to, że osoby importujące produkty pochodzące od danego producenta mogą sprzedawać je pod swoją własną marką. W dużym skrócie: fabryka produkuje swój produkt, ale nanosi na niego logo swojego klienta.

ODM - co warto o tym wiedzieć?

W języku polskim skrót ten oznacza; produkt oryginalnego projektu. W tym przypadku import z Chin odbywa się na zasadzie współpracy. Importer decyduje o wyglądzie produktu, a producent na tej podstawie tworzy projekt i dostarcza gotowy towar. Jest to rozwiązanie o tyle korzystne, że importer ma wpływ na wygląd produktu, jaki sprzedaje i może dowolnie dopasować go do swoich potrzeb.

OBD - co to jest?

W języku polskim skrót ten oznacza: oryginalny producent marki. Oznacza się nim przedsiębiorstwa, które kompleksowo zajmują się całym procesem powstawania towaru, od stworzenia projektu, aż po przeprowadzenie działań marketingowych.

Decydując się na import z Chin, warto pamiętać o tym, by najpierw rozeznać się, na jakie towary obecnie jest zapotrzebowanie na rynku polskim. Przede wszystkim, warto rozważyć umieszczenie na produktach własnego logo, ponieważ w oczach klientów nierozerwalnie zwiąże to towar z daną marką.