Koszt importu z Chin

Europejski rynek od wielu już lat zasypują towary z Chin. Mowa tutaj nie tylko o elektronice, ale również odzieży, zabawkach, tekstyliach czy artykułach do wyposażenia wnętrz. Choć chińskie produkty wszystkim kojarzą się z niską ceną, warto wiedzieć, co tak naprawdę składa się na ostateczny koszt nowoczesnej rolety, nietuzinkowej sukienki czy funkcjonalnej walizki.

Cena produktu
Koszt samego produktu jest jedną z części składowych ostatecznej ceny. Warto tutaj mieć na uwadze, że z uwagi na ilość surowców dostępnych w Chinach oraz bardzo tanią siłę roboczą wszystkie towary pochodzenia chińskiego są znacząco tańsze niż te produkowane w Europie, dlatego import z Chin cieszy się tak dużą popularnością.

Koszt transportu
Z uwagi na ogromną powierzchnię Chin koszty transportu będą bardzo zróżnicowane w zależności od umiejscowienia fabryki i jej odległości od najbliższego portu. Transport z Chin do Europy odbywa się głównie drogą morską i koleją za pośrednictwem przesyłek kontenerowych. Warto zadbać o najkorzystniejsze warunki incoterms tj. FOB (port wpłynięcia) lub FCA (Terminal kolejowy), które zagwarantują, że nie będziemy ponosić kosztów lokalnych w Chinach (czyli np. kosztu transportu z fabryki do portu, który może być oddalony nawet o 1400km).

Cło
Koszt importu produktów z Chin zawiera w sobie również cło. Cło jest ważną częścią składową ceny końcowej. Jego wysokość jest zróżnicowana w zależności od produktu: dla przykładu z cła zwolniona jest elektronika, dla odzieży zaś wynosi ono 12%. Zdarzają się też sytuacje, kiedy cło jest bardzo wysokie i mamy wówczas do czynienia z tzw. cłem antydumpingowym.

Koszty dodatkowe

W ramach kosztów dodatkowych mogą pojawić się:

  • rewizja towaru w porcie
  • kontrola przy załadunku
  • wykonanie testów produktów
  • certyfikacja
  • zmiana designu produktu lub opakowania