Import z Chin – transport lotniczy, pociągiem czy morsko? Wady i zalety.

Podczas sprowadzania różnego typu towarów z Chin, głównym dylematem wielu przedsiębiorców jest wybór sposobu dostawy. Do wyboru mamy kolej, transport lotniczy oraz statki. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, które zostaną przedstawione poniżej.

Transport lotniczy z Chin
Bez wątpienia najszybszą ale również najdroższą metodą na import z Chin jest wybór samolotu. Czas dostawy będzie tutaj trwał zazwyczaj od pięciu do dziesięciu dni. Będzie to ogromną zaletą dla wszystkich towarów, które wymagają szybkiego przetransportowania jak i tych, których wartość może w krótkim czasie znacząco zmaleć. Dużą zaletą wyboru tego typu metody dostawy jest również bezpieczeństwo przesyłki. Transport samolotem ogranicza jednak w dużym stopniu sprowadzanie towarów gabarytowych i ciężkich. W wielu przypadkach maksymalna waga przesyłki to około dwieście do trzystu kilogramów.

Import z Chin pociągiem
W ramach Nowego Jedwabnego Szlaku coraz więcej przesyłek do Europy z Chin jest transportowanych przy pomocy kolei. W wielu przypadkach jest to rozsądny kompromis pomiędzy drogim transportem lotniczym, a długim transportem morskim. Infrastruktura z roku na rok jest poprawiana i umożliwia coraz sprawniejszy transport towaru. Obecnie przesyłki wysyłane przy użyciu kolei są w stanie dotrzeć do Polski w około 14-16 dni. Nie ma tutaj również aż tak dużego ograniczenia gabarytowego jak w transporcie lotniczym. Metoda ta jest też dużo bardziej ekologiczna i pozwala na transport towaru o dużej masie. Do wad należy bez wątpienia zaliczyć konieczność dostarczenia i odebrania towaru z terminala przeładunkowego.

Transport z Chin drogą morską
Import towaru przy pomocy statków jest bez wątpienia najbardziej popularną i najtańszą metodą transportu. Dodatkowo pozwala na wysłanie praktycznie każdego rodzaju towaru łącznie z towarami niebezpiecznymi. Niestety czas transportu jest dużo dłuższy i może wynosić nawet ponad czterdzieści dni. Ceny tego typu przewozów są również bardzo zmienne i zależą od ilości dostępnych statków, kontenerów i pory roku.