Czym jest dumping cenowy, cło antydumpingowe i antydumping?

Chińskie firmy wielu przypadkach oferują bardzo atrakcyjne ceny towarów w porównaniu do swoich odpowiedników z Europy i Ameryki. W celu zapobiegania konkurencji rządy wielu krajów – w tym Polski – wprowadzają specjalne opłaty, które mają na celu uniemożliwienie sprzedaży towaru po zaniżonej cenie. Czym jest dumping cenowy, cło antydumpingowe i antydumping?

Dumping cenowy – co to?

Sprzedaż eksportowanych produktów po cenie niższej niż koszt ich wytworzenia lub po niższej cenie w stosunku do towarów oferowanych w danym kraju to dumping cenowy. Jest to bardzo niebezpieczna praktyka, która na dłuższą metę może zagrażać lokalnemu przemysłowi. Jest ona zazwyczaj stosowana w celu eliminacji konkurencji z rynku, poprzez zaniżanie w sztuczny sposób cen towarów i usług. Jest to szczególnie popularne wśród firm, których działalność opiera się o import z Chin. W celu zapobiegania nieuczciwym praktykom stosuje się tzw. cło antydumpingowe.

Czym jest cło antydumpingowe?

Cło antydumpingowe czasami nazywane jest również wyrównawczym. Jest to rodzaj opłaty, którą państwo nakłada na importowane towary których cena wyraźnie odbiega od tych oferowanych na rodzimym rynku. Stosowanie cła ma na celu tzw. antydumping. Dzięki temu możliwe jest zapobieganie nierównym warunkom konkurencji na rynku wewnętrznym oraz ochrona lokalnych producentów. Dzieje się to dzięki zbliżeniu ceny dumpingowej do normalnej. W krajach należących do Światowej Organizacji handlu nałożenie ceł wymaga wszczęcia postępowania antydumpingowego.

Przykłady produktów z cłem antydumpingowym z Chin:

 1. Rowery bezsilnikowe
 2. Rowery elektryczne
 3. Ręczne wózki paletowe
 4. Opony stosowane w autobusach lub samochodach ciężarowych
 5. Grzejniki aluminiowe
 6. folia aluminiowa
 7. żelazo (wybrane towary)
 8. przetworzone lub zakonserwowane owoce cytrusowe (wybrane towary)
 9. płytki ceramiczne
 10. kwas cytrynowy
 11. glutaminian sodu
 12. ceramiczne zastawy stołowe i naczynia kuchenne (wybrane towary)